Garlinghouse Brad: Kryptok waluty są złymi walutami

prawdziwy

Prezes Ripple, Brad Garlinghouse, stwierdził, że nie uważa XRP, Bitcoin, Ether, ani żadnego innego znaczka cyfrowego za waluty. Swoje stanowisko w Yahoo Finance opracował na szczycie na temat kryptokurty walutowej, który odbył się w środę. Sześciogodzinne wydarzenie było transmitowane online i sponsorowane przez CoinDesk. Celem spotkania było zbadanie rosnącego zainteresowania walutą cyfrową i stojącą za nią technologią.

Na szczycie reprezentowane było szerokie spektrum firm zajmujących się kryptokurrency i blockchain. Były to Blockchain, cyfrowa spółka portfelowa, BitPesa, firma zajmująca się przetwarzaniem płatności w Afryce, oraz Chain, prywatna inicjatywa typu blockchain opracowywana dla banków.

Kolejnym projektem, który był skierowany do banków, jest oczywiście Ripple. Ideą ich znaku XRP jest ułatwienie szybszych płatności transgranicznych dla tradycyjnych centrów finansowych. Znak XRP miał niesamowity rok 2017, a jego cena wzrosła o ponad 32,000%. Brad Garlinghouse jest jednak zaniepokojony tytułem, jaki przyjął jego żeton i inni:

„Nie nazywam tej kryptokurrency…. To nie jest waluta. Nie mogę iść do Starbucks lub Amazon i używać – i wiesz, ktoś nieuchronnie będzie jak, No cóż, mam jeden przykład, gdzie kupiłem coś z bitcoinem“. I wtedy zwykle mówię: „No cóż, czy zrobiłeś drugą transakcję? To nie jest właściwie waluta. To są aktywa cyfrowe. Jeśli składnik aktywów rozwiąże prawdziwy problem dla prawdziwego klienta, to będzie wartość w aktywach“.

Jednak prezes Ripple pomija fakt, że jest mnóstwo przykładów osób używających kryptokurrency do zakupu czegoś, a nawet więcej osób używających alternatywnego przedmiotu lub żetonu, które nie są zazwyczaj definiowane jako waluta do dokonania zakupu. Co więcej, w Wielkiej Brytanii nie mogę używać dolarów w mojej lokalnej licencji off. Czy to oznacza, że dolary nie są walutą? Oczywiście, że tak nie jest. Nie ma uniwersalnej waluty. W rzeczywistości, niektóre waluty kryptograficzne są najbliżej nas, jako rasę ludzi, którzy przybyli do posiadania waluty bez granic. Tylko dlatego, że ludzie nie są zachęcani do pozbycia się Bitcoinów poprzez centralnie zarządzaną inflację, jak tylko je otrzymają, nie czyni ich mniej walutą.

Dla Garlinghouse, aktywa cyfrowe mają wartość tylko wtedy, gdy aktywa te rozwiązują problem w świecie biznesu. Nie mają one wartości jako waluta na co dzień. Jednakże, to znowu pomija fakt, że banknot 20 dolarów ma zerową użyteczność, poza tym, że ludzie powszechnie zgadzają się, że jest on przydatny jako środek wymiany. Złoto również ma pewne praktyczne zastosowania w elektronice, ale są one ograniczone. Ogólnie rzecz biorąc, postrzegana wartość złota znacznie przewyższa jego rzeczywistą użyteczność. Wartość złota i pieniądza papierowego jest konstruowana przez społeczeństwo i nie ma powodu, dla którego nie można jej skonstruować ponownie dla takiego majątku jak Bitcoin, który mógłby być o wiele bardziej użyteczny jako magazyn wartości złota niż kiedykolwiek wcześniej – BTC jest podzielny, zbywalny, przejrzysty i bez zezwolenia na wymienianie tylko kilku jej cech.

Jakkolwiek Garlinghouse czuje się o tytule swojego żetonu, a inni założyli, termin kryptokurrency stał się tak zakorzeniony po dziewięciu latach używania, że jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie uległ on zmianie.